PREZENTARE

Activitatea Rotary se desfasoara pe baza a patru principii fundamentale

Dezvoltarea cunostintelor ca oportunitati de servicii.

Standarde etice inalte in afaceri si profesii, ca o oportunitate de a servi societatii.

Aplicarea idealului de servicii in fiecare Rotarian, in afaceri si in viata din comunitate

Promovarea intelegerii, bunavointei si pacii internationale prin profesionisti uniti in idealul de servicii

Rotary este o organizatie de lideri de afaceri si profesiuni, uniti la nivel mondial, care furnizeaza servicii umanitare, ce aplica standarde etice inalte in toate vocatiile si ajuta la construirea bunavointei si pacii mondiale. Exista aproximativ 1,2 milioane Rotarieni, membrii ai unuia din cele peste 29 000 cluburi Rotary, din 161 de tari.

ISTORIC

Rotary International

historyy
Paul P. Harris, un avocat, a fost fondatorul Rotary, primul si cel mai important club de servicii din lume. Nascut in Wisconsin, SUA la data de 19 aprilie 1868 pe 23 Februarie, 1905, Paul Harris a format primul club cu alti trei oameni de afaceri, Silvester Schiele, negustor de carbune; Gustavus Loehr, inginer minier si Hiram Shorey, croitor A numit noul club „Rotary” deoarece membrii se intalneau prin rotatie in diferite locuri de afaceri. Scopul Rotary consta în dorinta de a ajuta („A servi mai presus de sine”). Rotary încearca sa atinga acest scop prin:

• întretinerea prieteniei ca pe o oportunitate de a-i ajuta pe ceilalti;

• aderarea nu doar la înalte si etice principii în viata proprie si în afaceri, ci si recunoasterea valorii fiecarei activitati care se dovedeste folositoare umanitatii;

• întarirea si stimularea activitatilor responsabile private, atât profesionale cât si publice, pentru membrii Rotary;

• cultivarea bunavointei pentru întelegerea internationala, cât si a pacii omenirii, prin comunitatea mondiala a profesiilor umane, unite prin dorinta de a ajuta.

MEMBRI

Rotary Club Roman

Eduard Cepalis

Presedinte (2017-2018)

Nastase-Onu Lucian

Secretar General

Duca Camelia

Trezorier

Membrii noi

Pentru participarea in Rotary Club Roman puteti trimite intentia dumneavoastra alaturi de un CV la adresa de email a grupului urmand sa fiti contactat de catre un reprezentant in cel mai scurt timp.

Agăleanu Cornel Lucian
Antoniu Daniela